Řetězy (EP 2024)


S příchodem jara vychází nejenom slunce a teplota nad bod mrazu, ale i moje nové EP Řetězy. Videoklip Řetězy vychází 4. března, 18. března pak celé EP na streamovacích službách (Spotify, Apple music atd.). Obsahuje tři písničky: titulní Řetězy, ke které vznikl i „pouštní“ klip (viz níže na stránce), druhá písnička Bornholm vznikla na tomto krásném dánském ostrově a třetí písnička Pár minut pro změnu mapuje problémy s tím, jak si najít svoje místo v životě. Každá měla svůj důvod vzniku:

Řetězy

„Byli jsme s přáteli před časem v pražském hudebním/tanečním klubu, kde bylo sice narváno, ale v podstatě nikdo nějak netančil, převážně pánská společnost solitérně stála s nějakým drinkem v ruce a koukala na DJ. Přišlo nám to s kamarádkou takové divné, tak jsme do toho vnesli trochu života, ona procházela zrovna takovým těžkým rozchodovým obdobím, nic moc veselého, ale najednou se na ní podívám, vidím ty oči a říkám si: ‚Vždyť ona je jako poušť, je jako poušť toužící po vláze života.‘ No a pak jsem přišel domů s tím obrazem v hlavě, podíval jsem se do zrcadla a zjistil, že jsem taky jako poušť. A tak vznikla písnička Řetězy.“

Slávek Šámal – Řetězy

Bornholm

Dánský ostrov Bornholm je nádherný. Tahle písnička na něm vznikla jedné krásné noci po bouři, kdy jsem se za měsíčního svitu procházel po pláži a vlny ještě dohrávaly předchozí bouři. Jenom měsíc, noc a pomalu se tišící moře.

Slávek Šámal – Bornholm

Pár minut

Písnička Pár minut je inspirována hledáním mladého člověka, který si stále neví rady, kam se zařadit. (Nebudu raději jmenovat.) Ale nakonec stejně najde svůj směr, svůj důlek a smysl.

Slávek Šámal – Pár minut

Řetězy – videoklip

Klip se natáčel v pouštích Maroka a Španělska, sice při natáčení neutrpěly újmu žádné živé bytosti, ale bílá kytara měla hodně namále:

„‚Chovejte se ke kytaře jako k dámě a ona se bude chovat jako dáma k vám,‘ říkal kdysi B.B.King. Tak tentokrát to úplně nešlo, chudinku Isabelu jsem vláčel po poušti a nakonec jí oběsil, ale přežila to nakonec vlastně jen s pár šrámy. Vlastně je to strašně fajn holka a hrozně nerad bych jí ublížil, taky jsem celkem trpěl, když jsem jí táhnul za sebou,“ říká k natáčení Slávek Šámal, který kromě autorství a zpěvu nahrál i všechny nástroje. O finální color grading klipu se postaral Daniel Schmid.

Klip je zde v náhledovém rozlišení, pro plné 4k video si klikněte na odkaz (nebo si přepněte rozlišení ve videu výše):
https://youtu.be/jmMlovsnIAI?si=ePvQIDUyOCYqbJcH